Web Sayfamıza Hoşgeldiniz...

Cami Kurşun Kaplama

Cami Çatı Kaplaması

Camilerde kurşun levhalar günümüzde yapı ve çatı uygulamalarında kullanılmaktadır. Başlıca sebap kurşun aşınmaya karşı çok dayanıklıdır.Yüksek yoğunluğu ve ucuz olması nedeni ile kurşun, eskiden beri cami çatılarında kullanılmıştır. Yumuşak malzeme olması nedeniyle, kubbe, tonoz gibi detaylı çatılarda uygulanması kolay olduğu için Camilerde tercih edilmektedir. Yüksek yoğunluk, kurşuna ışınlara karşı direnç verir. Yüksek yoğunlu nedeniyle X ışını üreteçlerinde, gama ışını kaynaklarında, radyasyona karşı koruma amaçlı hastahanelerde de kullanılmaktadır.

Yapılarımızı atmosferik olaylardan koruyan, ısı izolasyonu, su izolasyonu sağlayan, yapılarımıza değer ve estetik katan vazgeçilmez kaplama örtülerine çati denir. Çatılar modellerine, kaplama çeşitlerine, eğimlerine göre, farklılıklar göstermektedir. Çatılarda taşıyıcı karkas (konstrüksiyon) hazırlanırken, bulunduğu konum, taşıyacağı kaplama, kar, rüzgar yükü gibi unsurlarda göz önünde bulundurulur. Çatının statik hesaplamaları bu doğrultuda yapılır. Biz bu ve bunun gibi unsurları göz önüne alarak uygulamalarımızı yapmaktayız.

Çatı kaplama bileşenlerinin önemli kısmını kaplama malzemeleri oluşturmaktadır. Çatı kaplama malzemelerinin ise üç ana işlevi bulunmaktadır. Kaplama, koruma ve su geçirmeme. Yani kullanılacak malzeme çatıyı kaplar, örtü altında kullanılan su yalıtımı, ısı yalıtımı gibi katmanları korur ve yağışlarda çatı örtüsü altına su girmesini engeller. Ancak bu üç önemli özellik çatının fonksiyonel bir şekilde tüm işlevlerini yerine getirmesini sağlaması konusunda yeterli olmamaktadır. Çünkü çatılarda çeşitli baca – duvar dipleri, çatıya çıkış noktaları, mail dereler gibi detaylar bulunmaktadır. Aynı zamanda çatı örtüsü altında yaratılacak havalandırma birçok açıdan çatının ömrünü uzatmakta ve sağlıklı bir çatı altı ortamı yaratmaktadır.

Doğru çatı, tüm bu noktaları bir sistem garantisi içinde birbirine uyumlu bileşenlerle çözen ve havalandırmayı destekleyen modüler bir çatı sistemidir. Aynı zamanda bu sistemin konularında uzman sertifikalı kişilerce uygulanması, performansın garanti altına alınması için son derece önemlidir.
 

Yukarı Git